Jak wybrać oprawę muzyczną wesela? Pytania i odpowiedzi.

Wybór oprawy muzycznej na wesele jest równie ważny co wybór sali weselnej. Dobre jedzenie i świetna muzyka gwarantują sukces i świetną zabawę, którą Wasi goście będą wspominać jeszcze przez długi czas.wedding-dj2

Postaramy się Wam podpowiedzieć, czym się kierować i jakie aspekty należy brać pod uwagę, w poszukiwaniu idealnej oprawy muzycznej.

Wybór zespołu muzycznego lub DJ’a na wesele często jest uzależniony od gustu Pary Młodej oraz od dostępności usługodawców. Nie ma się co oszukiwać- dobre zespołu muzyczne czy DJ’e mają zarezerwowane terminy z dużym wyprzedzeniem, więc nie ma co zwlekać z tą decyzją i zaraz po wyborze daty i rezerwacji terminu sali weselnej należy zabrać się za poszukiwanie oprawy muzycznej.

 Gdzie szukać?

Poszukiwania muzyków weselnych najlepiej zacząć wśród znajomych. Podpytajcie, czy nie znają oni dobrych zespołów muzycznych czy DJ’ów godnych polecenia, może oni lub Wy byliście ostatnio na ślubie i ktoś konkretny przypadł Wam do gustu. Jeżeli zastanawiacie się nad wynajęciem zespołu który grał na weselu waszych znajomych,podpytajcie ich jak przebiegała współpraca z danym usługodawcą poza kulisami, czy współpraca była owocna, czy w międzyczasie były jakieś problemy, czy wszystko przebiegło tak jak było ustalone.

Kolejnym miejscem poszukiwań jest oczywiście internet i liczne strony z bazami danych usługodawców weselnych. Przeszukajcie fora ślubne szukając opinii na temat danego zespołu. Miejcie jednak na uwadze fakt ,że bywa i tak,że konkurencja konkurencji lubi wystawić negatywy,więc przeglądając fora zwracajcie uwagę na ilość komentarzy danej osoby oraz na wątki w których się wypowiada.

Styczeń to okres licznych gali ślubnych i targów związanych z tą branżą. Targi ślubne to również miejsce, gdzie możecie znaleźć zespół lub Dj’a oraz zobaczyć ich na żywo podczas występów. 

wedding-band

Czym kierować się przy wyborze oprawy muzycznej wesela?

 1. Zwróćcie uwagę na to z ilu osób składa się zespół i na jakich instrumentach grają. Im bardziej zróżnicowany skład zespołu i więcej instrumentów, tym wykonanie bliższe oryginałowi. Pamiętajcie, że duża ekipa nie zawsze zagwarantuje dobrej muzyki, jeżeli jej członkowie nie mają talentu ani umiejętności. Więcej, nie zawsze znaczy lepiej i czasem kameralna grupa lepiej sprosta Waszym wymaganiom, niż kilkunastoosobowa kapela.
 2. DOŚWIADCZENIE. Wybierając oprawę muzyczną na wesele warto postawić na usługodawcę, który ma duże doświadczenie nie tylko w graniu czy śpiewaniu, ale również ma obycie w prowadzeniu wesel. Ważne jest, aby zespół czy DJ wchodzili w interakcję z gośćmi, zachęcał ich do czynnego brania udziału w weselu i zabawach weselnych. Oznacza to,że oprawa muzyczna nie powinna się tylko i wyłącznie sprowadzać do grania muzyki, ale również do dobrej wodzirejki.
 3. REPERTUAR. Rozpoczynając poszukiwania dobrze jest określić, przy jakiego typu muzyce chcielibyście się bawić. Pamiętajcie,że nie zawsze to co Wam się podoba spodoba się Waszym gościom, więc trzeba brać pod uwagę zróżnicowane repertuary. Najlepszym wyborem będzie zespół lub DJ, który potrafi zagrać dla wielu pokoleń i zagrać muzykę tak, aby wszyscy się bawili. Decydując się na zespół pamiętajcie, by ich repertuar nie ograniczał się do 30 piosenek, wybierajcie zespoł z bogatym repertuarem i upewnijcie się,że ich członkowie będą otwarci na prośby gości i tak zwane „piosenki na życzenie”.
 4. PORTFOLIO/DEMO – tak jak przy wyborze fotografa czy filmowca ślubnego, tak samo przy wyborze oprawy muzycznej warto jest zwrócić uwagę na portfolio usługodawcy. Przesłuchajcie demo, również poproście o pokazanie obszernych materiałów z wesel podczas których dany usługodawca pełnił rolę mistrza ceremonii. Pozwoli Wam to zobaczyć w jaki sposób było prowadzone wesele oraz jak bawili się weselnicy.
 5. KOSZT – Skrajności nigdy niczemu nie służą. Dlatego też w kwestii finansów, które przeznaczycie na oprawę muzyczną zalecamy racjonalne podejście i stosowanie kryterium stosunku ceny do jakości. Jeżeli macie ograniczony budżet warto jest się rozejrzeć za Djem, gdyż będzie on stosunkowo tańszy niż wieloosobowy zespół. Pamiętajcie, że poza kosztem wynajmu dochodzi koszt wyżywienia, które należy zapewnić usługodawcom podczas wielogodzinnego dnia pracy.
 6. MIJESCE NA SALI WESELNEJ – to również jedno z kryteriów wyboru oprawy muzycznej, upewnijcie się,czy dana sala ma wystarczająco dużo miejsca na zespół weselny, czy może jest to małe kameralne miejsce i lepszym wyborem byłby DJ, który zajmuje stosunkowo mniej miejsca.

 

wedding-orchestraJeżeli wybraliście już swojego faworyta, przesłuchaliście portfolio i spotkaliście się z usługodawcą to nie zapominajcie o kilku dodatkowych kwestiach formalnych na które trzeba zwrócić uwagę:

 

 • ustalcie ile czasu będą trwały bloki muzyczne, a także przerwy i ile ich będzie w trakcie całego przyjęcia,
 • zapytajcie, czy zespół/DJ ma swój z góry ustalony scenariusz wesela i czy możecie w niego ingerować, nanosząc swoje zmiany. Pamiętajcie przy tym by zbytnio nie przesadzić z własną ingerencją, można coś zasugerować, ale samodzielne ułożenie planu i repertuaru może się skończyć katastrofą. Zespół/DJ ma większe doświadczenie od Was w prowadzeniu tego typu imprez i wie co i kiedy grać, by parkiet był pełen, a goście dobrze się bawili
 • dokładnie ustalcie przebieg oczepin, nie bójcie się powiedzieć jakich zabaw kategorycznie nie chcecie, jeżeli jakaś zabawa wydaje się Wam zbyt wulgarna, po prostu z niej zrezygnujcie
 • ustalcie czy cena za ich usługi obejmuje określony czas, po przekroczeniu którego będziecie musieli dopłacić i jaka jest ewentualna dopłata
 • ustalcie jakie dodatkowe oświetlenie sceny parkietu jest w cenie, a za co trzeba dopłacić, czy usługodawca w ogóle posiada takowe oświetlenie
 • ustalcie niezmiernie ważną kwestię tego, czy członkowie zespołu/DJ będą spożywali alkohol, zwłaszcza, tego, w jakich ilościach (możecie zastrzec, że nie życzycie sobie takiej sytuacji),
 • w jakich strojach występują członkowie kapeli/DJ, czy prezentują się elegancko,
 • spiszcie umowę z zespołem, nawet jeżeli usługodawca mówi,że jest to zbędne, nalegajcie mimo wszystko na podpisanie umowy. Zaliczka przy podpisaniu umowy jest czymś oczywistym, jednakże zapłata pozostałej kwoty powinna nastąpić po wykonaniu zlecenia.

 


Comments

 1. U mnie był dj , bo siostra od koleżanki wzięła namiary, wcześniej jest dobrze popatrzec na filmiki, opinie znajomych czy tez w sieci różne komentarze na temat danego dj/zespołu.

 2. Moim zdaniem to jest kwestia tego czego oczekujemy .
  My sugerowaliśmy się opiniami w internecie oraz sowimi oczekiwaniami i w ten sposób postawiliśmy na Zespół Muzyczny Focus.

zostaw komentarz

*