Śluby plenerowe w Polsce możliwe już od marca

Jest bardzo duża szansa, że marzenia Panien Młodych 2015  o ślubie w plenerze się spełnią. Już z dniem 1 marca 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zawieraniu związków małżeńskich, która zakłada możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego.

                        fot.  horseshoes photography

Pierwsze kroki jakie trzeba będzie poczynić to złożenie podania opisującego pożądane miejsce ślubu, dokumentacja fotograficzna mile widziana, choć kierownik danego USC jest i tak zobligowany do dokonania wizji lokalnej, chyba że dane miejsce jest mu znane. Kierownik USC będzie musiał zdecydować, czy wybrane miejsce spełnia określone w ustawie warunki. Ślub bowiem może się odbyć, jeśli „wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”.

ślub w górach

fot. theweddingofmydreams

Opłata za zawarcie związku małżeńskiego „pod chmurką” będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych związanych z udzieleniem przez kierownika USC ślubu poza urzędem i ma wynosić według różnych mediów 1000 zł. Według Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych dowiadujemy się, że  z ustawy wynika tylko, że opłata ta nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętne wynagrodzenie wynosi na chwilę obecną 3959zł, czyli opłata może sięgać nawet 1979,50zł, ostatecznie kwestię rozstrzygnie rozporządzenie ministerialne, które jak dotąd nie ukazało się. Czekamy zatem na więcej informacji na ten temat. 

Beach-Wedding-Ceremony

fot. C.Baron photography

Jedną z rzeczy, które nie ulegną zmianie to rejonizacja. Oznacza to, że w wybranym miejscu, gdzie ma się odbyć ceremonia, ślubu może udzielić jedynie urzędnik z danej Urzędu Gminy, do którego owy obszar przynależy.

rustic-vintage-california-wedding-barn

fot. One Love Photo


Comments

  1. Taki ślub w plenerze to genialna sprawa. Miałam przyjemność być na takim plenerowym ślubie i do dziś bardzo miło to wspominam.

  2. sceneria ślubu przedstawiona na drugim zdjęciu warta jest każdych pieniędzy <3

  3. niesłuchanie cieszy nas ta nowelizacja! Uwielbiamy organizować śluby plenerowe, a teraz jest to znacznie mniej problematyczne:)

zostaw komentarz

*